آزمون سنجش استاندارد مهارت‌هاي زبان فارسي (سامفا)

سمفا آزمون جامع مهارت سنجی زبان فارسی است که بمدت 2 سال توسط وزارت علوم و فناوری بهمراهی اجرا سازمان سنجش جمهوری اسلامی ایران در جهت بالا بردن سطح زبان پارسی متقاضیان تحصیل در ایران انجام می شود.

طبق آيين­نامه شماره 113556/و مورخ 29/5/96 آزمون «سامفا» که به امضاي وزير علوم، تحقيقات و فناوري به دانشگاه‌ها و مراکز علمي کشور ابلاغ شده است، کليه دانشجويان غيرايراني که داوطلب تحصيل در دانشگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران هستند، بايد در بخش دانشگاهي اين آزمون شرکت نمايند و از سال تحصيلي آينده، يکي از ملاک­ هاي اصلي تحصيل در دانشگاه‌ها و مراکز علمي کشور، کسب نمره قبولي در آزمون «سامفا» مي­ باشد.
مجموع نمره آزمون «سامفا» 240 امتياز است و هر مهارت 60 امتياز دارد. مهارت‌هاي شنيداري و خوانداري هر يک داراي 30 پرسش و آزمون نوشتاري داراي دو موضوع است و زمان آن 180 دقيقه است، و براي مهارت گفتاري نيز 15 دقيقه زمان در نظر گرفته شده است و کسب 50 درصد نمره در هر مهارت براي ورود به دانشگاه‌هاي کشور الزامي است. ضمناً هر دانشگاه مي­ تواند ميزان نمره مورد قبول آزمون «سامفا» را نيز تعيين نمايد.
اين آزمون حداقل دو بار در سال، قبل از شروع سال تحصيلي دانشگاه‌ها برگزار مي ­شود و از سال آينده به طور همزمان در داخل کشور و برخي از کشورهاي خارجي، که تمرکز زبان آموزان فارسي در آ‌نها بيشتر است، به طور همزمان برگزار خواهد شد.
آزمون «سامفا» در دو بخش عمومي و دانشگاهي طراحي شده است و بدون توجه به اينکه زبان آموز غيرايراني در چه مؤسسه يا با استفاده از چه منابع آموزشي، زبان فارسي را آموخته است، ميزان تسلط زبان آموز را در چهار مهارت گفتاري، شنيداري، خوانداري و نوشتاري مورد سنجش قرار مي­ دهد.
بخش دانشگاهي آزمون «سامفا» در چهار بخش علوم پايه و فني مهندسي، علوم انساني، علوم پزشکي و علوم اجتماعي طراحي شده است، و دانشجويان غيرايراني، برحسب رشته مورد علاقه براي ادامه تحصيل در دانشگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران، در يکي از بخش­هاي دانشگاهي اين آزمون شرکت مي­ نمايند.